OMG UPDATE: Question? Answer.

Updated on Wednesday, December 3

#6672

QUESTION: How much do you spend a week on food?

24 comments

  1. co-op: 50-60
    school: 80-100

    I don't pack lunches to school

    ReplyDelete
  2. usually about 100/week but I'm also bulking right now so I'm eating a lot

    ReplyDelete
  3. 50 / week
    very doable if you're a pretty small person who doesn't eat out much

    ReplyDelete
  4. Wow I spend 25. I don't eat breakfast or eat at school except for the occasional drink. I'm not sure how else to explain the difference but I didn't know I was spending that little compared to others. May I ask what you guys are buying?

    ReplyDelete
    Replies
    1. do you live at home/ on your own?

      Delete
    2. 2 here. I eat a lot of steak, chicken, high quality cheese, fine drinks (scotch mostly), and other fairly expensive foods.

      Delete
    3. 1 here, similar to 2. I eat for taste, not price. If there is a $20 steak at the store and I want a steak, I will buy it. I also eat out a lot because I am on campus all day, usually subway, harveys, pita pit/factory(the one in the plaza), or mikeys.

      Delete
  5. a lot more than i should. i spend around 130 a week....

    ReplyDelete
  6. Probably 150 a week...I eat a lot of sushi...kind of addicted...

    ReplyDelete
  7. About 60$ a week.
    50 on just regular stuff I cook on my own, and 10$ for a meal out once a week to treat myself.

    ReplyDelete
    Replies
    1. A $10 meal is not a treat in any sense...

      Delete
    2. If you plan well, $50 can make some great meals, so $10 for eating out really is a treat because you don't have to make it or clean up.

      I have wanted to start cooking more, but I'm just too lazy

      Delete
  8. Between $25-$60 a week, including impulse buying. Usually it's somewhere around $35
    Sometimes only $20, for essential stuff, and I eat the back-up storage of food.

    ReplyDelete
  9. About $70.
    I spend $6 to 8 near school for lunch every day, and grocery averages to about $25 per week.

    ReplyDelete
  10. around $50 for groceries and $20 eating out

    ReplyDelete
  11. Nothing. My mom and dad buy me everything.

    ReplyDelete
    Replies
    1. Jealous, I wish I could still live at home.

      Delete
  12. Around $50 in groceries and $10-12 for food on campus (usually days that are lecture/lab intensive and I don't have the time to go eat at home).

    ReplyDelete
  13. about 30-35 walks to the kitchen

    ReplyDelete
  14. 50-100, eating at where ever I feel like deviates my stress and depression.

    ReplyDelete
  15. $70... 7 big mac meals at mcdonalds for dinner

    ReplyDelete
  16. some really tiny midgets on here.

    ReplyDelete
  17. I'm not sure if I should count the staples my parents have brought me (frozen fish, meat, rice, milk), but I'd say around $25/week. Yeah, it sounds pretty insane, but I mainly buy vegetables and snacks.

    You can get a load of veggies at the Chinese supermarket in Kitchener, and I normally get fruit/snacks at Food Basics.

    ReplyDelete