OMG UPDATE: Question? Answer.

Updated on Tuesday, September 2

#6281

QUESTION: On average, how much do you spend on food a month?

14 comments

  1. $250 - $300 typically. 90% in groceries 10% in restaurants.

    ReplyDelete
    Replies
    1. 10% in restaurants?! So you eat out like once or twice a month? That's pretty impressive.

      I'm about same spending though closer to 50-50 for groceries and restaurants.

      Delete
  2. I spend around $150 for lunch at school and around $120 for grocery. Very rarely do I go to restaurant for dinner and never for breakfast.

    ReplyDelete
  3. Please can we get more answers on this?

    ReplyDelete
  4. about 120-150 for groceries, maybe another 30-75 for restaurants. I'm pretty good and pack a lunch probably 9/10 days, so spend practically nothing on campus food other than the occasional Tim Hortons.
    So in total about 150-250 per month.
    And before anyone asks, yes, I do actually eat really well. No processed foods, I buy things that are in season and/or on sale. Also I optimize the things I buy and try to incorporate them into multiple recipes - I throw almost nothing away.

    ReplyDelete
  5. About $150 - $200 on groceries if I'm not living at home.
    Probably about $250 - $300 on restaurants in Waterloo, closer to $400 in Toronto.

    ReplyDelete
  6. I spend around $250/month on groceries. I do all my own cooking, I always pack a lunch, and I'll only eat out once or twice in a month.

    ReplyDelete
    Replies
    1. What do you make for lunch? :)

      Delete
    2. ^thats creepy as hell yo with that smilie face

      Delete
  7. 250-350 on groceries, 50-100 on snacks/eating out, very rarely over $400 a month. How much I spend on groceries vs. eating out mostly depends on how busy my schedule is and how often my friends/significant other want to go out to eat. I also buy expensive organic eggs and cheese and sometimes get food from a local food co-op, which I recognize is a luxury.

    ReplyDelete
  8. 1 mill. Giv or take a few grand. Depends what n if I take my yacht out or not

    ReplyDelete
  9. $200 a month, mainly because I don't go out for food.

    I can do it for less actually. I did a month with $30 a week although that required me to essentially give up meat.

    It is easier to spend less in the spring term given the prices at St. Jacobs, but even in the winter you can find deals on fruits and veggies.

    ReplyDelete
  10. 500-600 a month I think? I don't really keep track, and eat out pretty often. I get groceries and cook for maybe 1 week per month. Trying to do that more since it's healthier but I have so little time...

    ReplyDelete