OMG UPDATE: Question? Answer.

Updated on Tuesday, January 21

#5785

QUESTION: Fun Question: What was the most craziest or creative ways you saved money or cut costs as a student?

25 comments

  1. "May I please have a cup for just "water"?" :D

    ReplyDelete
    Replies
    1. I used to do this all the time, but recently I went to DP and was charged 30 cents for just a cup.

      Delete
  2. Waiting till last minute to take someone's sublet, so prices are dropped in rent tremulously!

    ReplyDelete
  3. I do all the studies I can find around campus. They each pay around $10, so you can make enough spending money at least.

    ReplyDelete
    Replies
    1. til university studies are sample-skewed toward poor students

      Delete
  4. split textbooks with my buddy.

    ReplyDelete
  5. Get free or cheap furniture from Central Stores, dumpster diving, or friends/roommates, use the furniture for my own place, and then sell them online at the end of term. I've been able to pay for my monthly grocery bills (M=$100) and electricity bills (M=$30) for the last six months by doing this.

    ReplyDelete
  6. Watch "Extreme Cheapskates" on TLC

    ReplyDelete
    Replies
    1. http://www.youtube.com/watch?v=8SuKMrRoY_g

      http://www.youtube.com/watch?v=rRKd2_c7hPw

      Delete
  7. I had a little massage business going. 20 bucks for a 20 min massage. Considering I have no formal training its not that bad

    ReplyDelete
    Replies
    1. I'm pretty sure that illegal either way...so you may as well rub and tug :P

      Delete
  8. $30/month for food. Unpleasing but effective.

    ReplyDelete
    Replies
    1. What were you eating where you could get by on that? Rice morning, noon and night with the occasional treat of a can of beans? I spend more than that per week and I don't eat extravagantly by any means.

      Delete
    2. If you actually shop with what's on sale you can get by. I buy food for myself and roommate(we alternate weeks) and generally our food bill is 40 dollars/week /2 people, and that's without excessive bargain hunting.

      Delete
    3. Pasta, plus apples supplied by my roommates parents, multivitamins, and protein powder if I work out that day.

      Delete
    4. Maybe this person also gets some of their groceries from their parents.

      I pay for all my schooling and rent, but my parents buy me groceries whenever they visit on weekends.That's the only way I could spend only $30 (or less) of my own money on food per month...

      Delete
  9. $30 a month? I am constantly couponing and getting free-item coupons and I am definitely over $30/month. Do you just eat ramen all day? What can be that cheap? I hope you are getting sufficient nutrients into your body!

    ReplyDelete
    Replies
    1. Two things never to cheap out on: hygiene and nutrition. You're not doing yourself any favors not eating right and at 30/month I can guarantee they aren't. I'll get meat at Walmart and live off of canned beans for protein if I have to but I'll quit drinking before I stop getting fresh produce.

      Delete
    2. Pasta can be extremely cheap; portion a box of them (450g usually) for 3 meals and that costs $0.99. Pasta sauce is a luxury but if you get them by the jugs, they make the carbs tasty for not too much money. Just pasta will be $32~ with tax and student discounts for a month. But you've still got to get your vitamins, protein, fat, omega-3, etc... but about ramen and instant noodles, they are not something you want to be spending money on if you're tight on it. 127g of a mixture of unhealthy stuff for a price of +$1.50? Not a smart choice. But I think they're packed with calories, so that's something.

      Delete
  10. I feel so sorry for you people on 30$/month of food. There's no way you have a well balanced diet.

    ReplyDelete
  11. So, these people who only eat $30 of pasta a month... how much do you weigh? Are you like, 70 lbs?

    I am around 170 lb, there is absolutely no way 3 servings of 85 grams (recommended portion) of pasta a day would provide me with enough calories to survive. I would, rather quickly, become emaciated. People would accuse of me hiding problems with anorexia / bulimia / body dysphoria. I would be so hungry so often that I'm not sure I would even be able to concentrate on lectures, school work, or socializing.

    And what about all the other nutrients your body needs? Pasta is loaded with carbs, sure, but there's not a lot of fats or proteins.

    So I'm just askin' what's your body type that allows you to live off of such meagre deit?

    ReplyDelete